Závěry z výzkumné cesty na sever Čech

Přestože situace na Šluknovsku, kde na podzim minulého roku došlo k eskalaci napětí mezi většinovou komunitou a určitou menšinou, doznala změn a v rámci možností se stabilizovala, tento problém v naší společnosti trvá a čas od času vyplyne na povrch ve své neřešené formě, navíc často silněji než dřív.

 

Jako předseda Mastersclubu jsem se tedy vydal na sever Čech v inkriminované době, a to v termínu 29. - 30. října 2011. Má cesta vedla z Prahy do Liberce, který jsem chtěl použít jako základnu pro další zkoumání „divokého severu“.

 

Po příjezdu do Liberce jsem hledal vhodné místo, kde bych mohl navštívit toaletu, neboť cesta byla dlouhá a jmenovaná menšina okupovala nádraží ve všech směrech. Vešel jsem do nejbližšího nákupního centra, které se velikostí ani obchody nelišilo od pražského standardu. „Sláva“ :zvolal jsem a začal hledat na ukazatelích nápis WC. K mému překvapení byly jediné toalety v centru v podzemním podlaží a mé udivení dále zesílilo, když jsem před toaletami uviděl dav této jmenované menšiny a na dveřích WC tabulku s nápisem: „Z důvodu zvýšené návštěvnosti se stanovuje poplatek za použití toalety na 10,- Kč“. Panika tohoto davu na téma: „Co budeme dělat?“ mě tak znechutila, že jsem se vrátil před centrum a čekal na odvoz do hotelu.

 

Cestou do hotelu jsem neúnavně sledoval míhající se chodníky, ulice a budovy, nic nenasvědčovalo tomu, že daná menšina dokáže slibované, naopak, zatímco na nádraží to stále žilo, ozývaly se hlučné hlasy, a co chvíli někdo do někoho narazil, protože postavy splývaly s tmou, všimnul jsem si, že většinová společnost zdvojuje zámky, přidává nové závory a tiše se baví v ještě zachovalé části města.

 

Zalehl jsem a doufal v lepší zítřky, ráno jsem se probudil do jakéhosi pološera...